Gram Altın Rekor Kırıyor! Altın’da Yükselişin Nedeni ve Güncel Rakamları

Gram altın da sert yükseliş devam ediyor. Dün piyasalarda 268 TL civarında seyreden gram altın bugün haber saatimizde 275 lirayı aştı. Küresel piyasalarda gerçekleşen hareketlilik altının zirveyi görmesini sağladı. Peki, bu yükseliş devam edecek mi?

Altın Yükselişine Devam Edecek Mi?

Altın, dünyada güvenli liman olarak bilinen yatırım aracıdır. Değerli olmasının sebebi az bulunması, paslanmaması, sadece kendi suyuyla erimesi ve kolay işlenebilir olması gibi sebeblerdir.

Altının fiyatı genelde dünyada doların fiyatı ile ters orantılı hareket eder. Doların fiyatı arttığında altının fiyatı düşerken doların fiyatı düştüğünde altının fiyatı yükselir. Bu durum genelde böyle işlerken bazı zamanlarda istisnalar olabilir.

Dünyada gerçekleşen Arjantin rüzgarı ile gelişmekte olan ülkelerin para birimleri dolar karşısında değer kaybetti. Bu tufanda insanlar paralarını güvenli liman olan altına yatırmaya başlaması ile beraber gram altında yükseliş başladı. Gram altın bu yükselişle son bir ayın zirvesine çıktı.

Bu yükselişin, tufan ile bitmesi muhtemel gözüküyor. Tüm dünyada ve özellikle dolar merkezli gerçekleşen faiz indirimi esnek para politikasına geçişin habercisi oldu. Bu senaryoda altının uzun vadede değer kazanması muhtemel gözükürken bu kısa vadeli yükselişin bitmesi tufanla parelel olabilir.

Güncel Altın Fiyatları

 

GRAM ALTIN: 273 TL’den alınırken, 275  TL’den satılıyor.

ÇEYREK ALTIN: 421 TL’den alınırken, 430  TL’den satılıyor.

YARIM ALTIN: 840,09 TL’den alınıyor ve 861,13 TL’den satılıyor.

CUMHURİYET ALTINI: 1.735,00 TL’den alınıyor, 1.761,00 TL’den satılıyor.

 

The post Gram Altın Rekor Kırıyor! Altın’da Yükselişin Nedeni ve Güncel Rakamları appeared first on Koin Finans.