SEC Bitcoin ETF’sini Yine Reddetti!

ABD’deki Sermaye Piyasası Kurulu (SEC), Bitwise tarafından yapılan ETF başvurusunu reddetti.

Şu ana dek gelen hiçbir ETF başvurusunu kabul etmeyen SEC bu geleneği bozmamış oldu.

ETF Reddedildi

Bitwise, Ocak 2019 tarihinde NYSE Arca ile işbirliği yaparak yeni bir ETF başvurusu hazırlamıştı.

SEC aradan geçen aylar sonrasında birkaç saat önce önce 112 sayfalık bir bildiri yayınladı ve bu başvuruyu reddettiğini açıkladı.

SEC tarafından yayınlanan rapora göre bu başvurunun reddedilmesinin başlıca sebebi Bitwise değil, NYSE Arca. SEC’ye göre NYSE Arca, Bitcoin işlemlerinde yaşanabilecek dolandırıcılıkları ve manipülasyonları önlemek için gereken adımları atmadı.

Bitwise Yılmıyor

SEC bu ETF başvurusunu reddetmiş olsa da Bitwise henüz yılmış değil. Bitwise yöneticileri SEC tarafından alınan bu kararı dahi iyimser bir şekilde karşılıyorlar.

Bitwise, SEC bu kararı yayınladıktan kısa bir süre sonra bir bildiri yayınladı ve SEC’nin kararını takdir etttiğini açıkladı. En yakın zamanda yeni bir başvuru hazırlamak istediğini duyuran Bitwise, şu açıklamayı ekliyor:

SEC’nin endişelerini gidermek için onlarla iletişim halinde kalmak ve en kısa zaman içerisinde yeniden başvuru yapmak istiyoruz.

SEC Bitcoin ETF’sini Yine Reddetti! isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.